برای کودکتان اسباب بازی جدید نخرید!

گاهی برای شما والدین سوال پیش می آید که چطور بدون اینکه برای کودکتان اسباب بازی جدید بخرید او را سرگرم کنید؟ در این مطلب راه حل هایی کاربردی را بیان می کنیم که والدین عزیز بدون خرید اسباب بازی جدید برای فرزندانشان و صرف وقت و هزینه با به کار بردن این نکات بتوانند نیاز های فرزندشان را برآورده کنند.
لازم نیست برای کودک همیشه اسباب بازی های جدید بخریم. گرچه ممکن است هر از چندی از یکی از آن ها خسته و ناراحت شود، لذا مناسب است برخی از آن ها را پنهان کنیم و هنگامی که از اسباب بازیش خسته شد و اسباب بازی جدید طلب کرد، یکی از آن ها را به او بدهیم. در این صورت وقتی که اسباب بازی جدیدی به او می دهیم خوشحال و خرسند خواهد شد.
اسباب بازی هایی که مناسب سن کودک نباشد، سرگرمش نمی کند و به علت عدم توانایی در تسلط و کنترل آن ناامیدش می کند. در این حالت بهتر است که آن را کنار بگذاریم و پس از چند ماه آن را به او عرضه کنیم. گویی که یک اسباب بازی جدید برایش خریده ایم.
اگر برخی از اسباب بازی ها را از کودک مخفی می کنید و سپس به تدریج به او می دهید، کودک فرض می کند که هر روز اسباب بازی جدید دریافت کرده است. این بهترین روش برای سرگرمی و بازی با او است. مثلا می توانید قبل از اینکه بیدار شود آن را در رختخوابش قرار دهید.
بازی هایی که موجب خنده و تفریح می شوند ضرورتا بازی هایی نیستند که با این هدف خریداری می شوند. 
سعی کنید با توجه به سن کودکتان وسایل زیر را در اختیار او قرار دهید هریک از آن ها می توند یک اسباب بازی جدید برای او تلقی شود:
• قوطی های خالی غذا که پلاستیکی باشند.
• جعبه های خالی پلاستیکی و مقوایی
• قاشق های چوبی، ظرف های پلاستیکی، لیوان ها و بشقاب های مقوایی
• جعبه ها کوچک و بزرگ که باز و بسته کردن آن ها راحت باشد مانند: جعبه های خالی دارو، پاکت خالی سیگار، جعبه های چای خشک و…
• دستمال و حوله تمیز
• پاکت های کاغذی (کیسه های پلاستیکی ممکن است او را در معرض خفگی قرار دهد)
• گیره لباس و برس لباس
• قرقره خالی نخ یا چسب نواری
• راکت تنیس یا توپ های چرمی
• تکه های موکت
• قوطی شیر و پلاستیک های خالی آن که رنگ های روشنی دارند
• کارت های دعوت و یا کارت های پلاستیکی
• وسایل تبلیغاتی، جاسوئیچی و …
شما می توانید هر چیزی را در اختیار او قرار دهید به شرط اینکه به سلامت وی لطمه نزند. ایمنی اسباب بازی ها قوانین دقیق و مهمی دارند. هنگامی که می خواهید اسباب بازی در اختیار کودکتان قرار دهید باید به ایمنی آن دقت شود تا موجب آسیب به کودک نشود.
مثلا : اجازه ندهید کودک با چیزهایی که کوچک تر از مچ دستش است بازی کند. از اسباب بازی هایی که دارای نخ بلند، لبه تیز و یا هر چیزی که ممکن است پاره شود یا بشکند و یا احتمال بلعیدن و یا جراحت کودک در آن است پرهیز کنید.
یک راه دیگر برای ساخت اسباب بازی جدید این است که یک جعبه فلزی شیرینی و یا جعبه خالی کفش را بردارید و برخی وسایلی که در بالا گفته شد را در آن بگذارید. این جعبه در مواقعی مفید واقع خواهد شد، مثلا زمانی که با تلفن صحبت می کنید، آشپزی می کنید، خیاطی می کنید و یا می خواهید او را سرگرم کنید تا به استراحت بپردازد.
اسباب بازی جدید

بازی های جدید با اسباب بازی جدید

آیا می توان وسیله ای برای آویزان کردن اسباب بازی های ساخت؟
بله. یک قطعه چوب یا میله بلند بردارید و با نخ اسباب بازی های کوچک را به آن ببندید به طوری که کودک بتواند آن ها را ببیند و لمس کند.
راه دیگری برای آویزان کردن اسباب بازی های شما وجود دارد. کودک هر کجا که بود (روی تخت، روی صندلی، یا میز مخصوص عوض کردن پوشک) نواری پلاستیکی به سقف آویزن کنید وگیره‌های لباس را به آن ببندید تا بتوانید اسباب بازی های جدید و وسایل سرگرم کننده برای فرزندتان را به آن آویزان کنید. سعی کنید اسباب بازی های آویزان شده را گه‌گاه عوض کنید.این کار میل کودک را افزون تر می کند.
نوزادان بسیار به حرکت و درخشش اشیا علاقمندند. از همین موضوع می توان ایده گرفت و اسباب بازی جدید برایش ساخت. اگر بالای تخت او یا میز مخصوص عوض کردن پوشک او، این اشیا را آویزان کرده اید و می خواهید پس از مدتی آن ها را عوض کنید، کودک خوشحال و مسرور خواهد شد. چیزهایی که ما برای ساخت اسباب بازی جدید پیشنهاد می کنیم عبارتند از:
  • توپ های جشن تولد
  • نوارهای زینتی
  • قوطی های خالی، پس از آنکه با ورق آلومینیوم آن ها را بپوشانید و ته آن را برای عبور نخ سوراخ کنید.
می توانید چند حلقه چوبی یا پلاستیکی که در خانه دارید را بردارید و با نوارهای تزیینی رنگارنگ تزیین کنید. این اسباب بازی ها ساعت ها کودک را سرگرم می کند.
با یک روش رایج دیگر به آسانی می توان یک اسباب بازی جدید دیگر ساخت. یک روسری یا پیراهن کهنه را بردارید و دو نیم کنید. بر دو طرف روی آن شکل حیوانی مثل گربه نقاشی کنید. سپس دو تکه را به هم بدوزید و با جوراب های کهنه داخل آن را پرکنید.بعد دو دکمه مانند دو چشم روی آن بدوزید و دهان و سبیل روی آن نقاشی کنید. این دوست جدید کودک شما که به آسانی آن را تهیه کرده‌اید اسباب بازی جدیدی هست که مورد توجه او قرار خواهد گرفت. مخصوصا اگر بوی شما را هم به نحوی به خود گرفته باشد.
لازم است جسم متحرکی روی تخت کودک نصب شده باشد تا با دیدن آن به وجد آید. برای افزایش خوشحالی وی می توانید لامپی روی آن نصب کنید تا با چرخش اسباب بازی، سایه متحرکی ایجاد کند. وقتی جسم متحرک شروع به چرخش می کند با حرکت سایه ها توجه کودک جلب می شود و شادی می کند. این هم یک اسباب بازی جدید دیگر.
چهره‌ی تعجب آور: روی قاشق چوبی بزرگی چهره‌ی خندان ساده‌ای بکشید و با پشم و پنبه برای او مو درست کنید. سپس آن را در جعبه‌ای که با ورق آلومینیوم پوشانیده اید قرار دهید. بعد از آن در مقابل چشم فرزندتان، آن را داخل جعبه کنید و بیرون آورید. این ایده در ساخت اسباب بازی کودک شما را بسیار شاد خواهد کرد.
لطفا در مورد این مطلب نظرات و پیشنهاد خود را برای ما ارسال کنید.
اسباب بازی جدید
منبع:  1100 شیوه رشد و تربیت کودکان، اثر: آن باکیوس، ترجمه: محسن عابدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *